Üye Girişi
E-Posta:
Şifre:
Üye değilim
Şifremi unuttum
Haber Akışı
Haber Arşivim
Sayfamı Yönet
Etnik Market'e Davet Et
Hesabım
Dışa Bilgi Aktar
Hareketler
Oturumu Kapat
 Haber Arşivi    Üye Girişi

Etnik Marketler Konferansı gerçekleştirildi

Ortakalan’ın Avrupa Etnik Pazar Danışmanlığını sürdüren Barış Tartar’ın yönetiminde hazırlanan Etnik Marketler Raporu, Etnik Marketler Konferansı’nda sunuldu ve tartışıldı

Ortakalan tarafından Avrupa Türk Gıda ve Perakende sektörüne yönelik olarak hazırlanan etnikmarket.com sektörel iletişim platformunun geçtiğimiz Aralık ayından bu yana sürdürdüğü çalışmalar son derece önemli bir raporun üretilmesi ile yeni bir boyuta geçti.

Avrupa Türk gıda ve perakende sektörünün tecrübeli isimlerinden ve Ortakalan Etnik Pazar Danışmanı Barış Tartar’ın yönetiminde hazırlanan Etnik Marketler Raporu, Etnik Marketler Konferansı’nda sunuldu ve tartışıldı. Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Özen Perakende Grup Ticaret Başkanı Erdal Tüfekçi'nin modertörlüğünde gerçekleşen oturumda Avrupa Türk Etnik Marketleri Raporu'nun verileri bu pazarla ilgili merak edilenleri Matvarlden CEO’su Muhittin Taylı, PLAT Yönetim Kurulu Başkanı İmer Özer, Happy Center Genel Müdürü Yavuz Altun, Tügider Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Manav ve Ortakalan Etnik Pazar Danışmanı Barış Tartar bir arada değerlendirdi.

Yurt dışından gelen konukları 1 Ekim'de lojistik tesislerinde 2 Ekim'de ise İstanbul Boğazı'nda teknede ağırlayan Happy Center'ın özel desteğinin yanı sıra Avrupa Türk Etnik Marketler Raporu'nun oluşturulması sürecine Bir Yağmur Dizayn, Boer, Fark Bilgi İşlem, Martek ve Mavi Beyaz ana sponsor olarak Diva Avrupa, Emre Ajans, Monte Enerji, Perakende Çağı, Pin Grup, RTP ve Tadolya da destek sponsorluklarıyla katkı sağladı.

Raporda Avrupa'da ekonomik görünüm ve hızlı tüketim pazarı ile ilgili genel bilgiler, ülkelerin yapısı, ülkelerdeki etnik pazar yapısı, ülkelerdeki etnik pazarın gelişimine dair öngörü ve her bir ülke için analizlerle özel olarak toptancı kuruluşlarının yapısı ve pazardaki rolü mercek altına alınıyor.

Bu çalışmayla Avrupa çapında 4200'ü süpermarket formatında olmak üzere 10000 bin satış noktası barındıran, 10 milyar Euro'nun üstünde ciro gerçekleştiren pazarla ilgili (kısıtlı ülke ve kısıtlı konuları incelemeye çalışan bazı bilgilendirmeler dışında) pazarın tamamını derli toplu şekilde ele alan ayrıntılı bir rapor, 2 Ekim tarihi itibariyle ilk defa sunulmuş oldu.

Ayrıca pazarın 40 yılı aşkın tarihinde Türk girişimcileri ilk defa bu pazarla ilgili veriler ışığında özel bir konferans gerçekleştirdi.

Konferansta Barış Tartar ve Muhittin Taylı tarafından pazarın dinamikleri özel olarak tekrar değerlendirilirken gıda ve hızlı tüketim dış ticaretini temsil eden en yetkin sivil toplum kuruluşlarından PLAT ve Tügider'in başkanları İmer Özer ve Mustafa Manav, konuyu farklı yönlerden ele aldı ve yeni açılımlar getirdi. Yavuz Altun, Türkiye'deki yerel perakendenin gelişimi ve özellikle Türk perakendecilerin bu pazarda yapabilecekleri üzerine düşüncelerini aktardı. Erdal Tüfekçi'nin yönlendirmesiyle konferansta ayrıca bugüne kadar ciddiye alınmayan ama sadece Suriye'den gelen 5 milyon tüketicinin varlığıyla bile son derece önemli bir konu olan Türkiye içindeki etnik pazarlar ve perakendenin bu konuda ne yaptığı da ilk defa tartışmaya açıldı.

 

 

Bilgi notu: Organizasyona yurt dışından katılım göstermiş 38 temsilcinin ve rapor sponsoru firma temsilcilerinin Avrupa Türk Etnik Marketler Raporu'nu Ortakalan veya dilerlerse Etnikmarket.com Bilgi Bankası bölümlerinden ücretsiz şekilde okuma hakkı bulunmaktadır. Bu hakka sahip olan ancak raporu göremeyen firma yöneticilerinin bilgi@ortakalan.com.tr adresine konuyla ilgili mail atmasını rica ederiz.

Bu kriterler dışında olan ancak raporu incelemek isteyen takipçilerimizin, konuyla ilgili satın alma taleplerini bilgi@ortakalan.com.tr adresine ulaştırmasını veya Ortakalan yetkilileri ile temas kurmasını rica ederiz.

Avrupa Türk Etnik Marketler Raporu için tıklayınız.

05.10.2018
İlgili Ögeler
ORTAKALAN
Paylaşın