Üye Girişi
E-Posta:
Şifre:
Üye değilim
Şifremi unuttum
Haber Akışı
Haber Arşivim
Sayfamı Yönet
Etnik Market'e Davet Et
Hesabım
Dışa Bilgi Aktar
Hareketler
Oturumu Kapat
 Haber Arşivi    Üye Girişi

Küresel gıda fiyatları geriledi

Küresel gıda fiyatları Eylül'de aylık bazda yüzde 1,4, yıllık bazda yüzde 7,4 geriledi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden (FAO) yapılan açıklamaya göre, uluslararası pazarlarda tahıl, bitkisel yağ, süt ürünleri, et ve şekerden oluşan beş ana gıda maddesinin fiyatlarının ve ticaretinin takibiyle ölçülen Gıda Fiyat Endeksi, Eylül'de bir önceki aya göre yüzde 1,4 azalarak 165,4 puana düştü. Endeks, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 7,4 azaldı.

Küresel gıda fiyatlarındaki düşüşte temel gıda maddelerinin envanterlerinde kaydedilen artışlar etkili oldu.

Buğday, pirinç ve mısır gibi iri taneli ürünleri içeren Tahıl Fiyat Endeksi, Eylül'de bir önceki aya göre yüzde 2,8 geriledi. Söz konusu gerileme, ABD'deki yüksek mahsul beklentisiyle mısır ihracat fiyatlarının düşmesinden kaynaklandı. Uluslararası pirinç ve buğday fiyatları da ay boyunca düşük seyretti.

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi geçen ay Ağustos'a göre yüzde 2,3 düşüş kaydetti ve son üç senenin en düşük seviyesine geriledi. Eylül'de en sert düşüş palm yağı fiyatlarında görüldü.

Süt Ürünleri Fiyat Endeksi Eylül'de yüzde 2,4 azalırken, Et Fiyatları Endeksi de Ağustos'ta revize edilen 166,3 değerinin altında seyretti. Şeker Fiyat Endeksi ise Eylül'de bir önceki aya göre yüzde 2,6 artış gösterdi.

08.10.2018
Paylaşın