Üye Girişi
E-Posta:
Şifre:
Üye değilim
Şifremi unuttum
Haber Akışı
Haber Arşivim
Sayfamı Yönet
Etnik Market'e Davet Et
Hesabım
Dışa Bilgi Aktar
Hareketler
Oturumu Kapat
 Haber Arşivi    Üye Girişi

Perakende Geleceğe Bakıyor İstanbul'da sektörü buluşturdu

Türkiye Yerel Zincirler Raporu ve Avrupa Türk Etnik Marketleri Raporu verileriyle sektörün gelişimi ve yol haritası WOW Convention Center’da tartışıldı

Ortakalan, Türkiye Yerel Zincirler Raporu’nun sonuçlarıyla perakende sektörünün dününe ve yarınına ışık tutan “Perakende Geleceğe Bakıyor”un üçüncüsünü, dün (2 Ekim) WOW Convention Center’da gerçekleştirdi.

Bu sene ayrıca Avrupa’nın farklı ülkelerindeki Türk girişimciler tarafından kurulmuş market zincirleri, üretici ve toptancıların üst düzey yöneticilerinin katılımıyla uluslararası bir statü kazanan organizasyonda Ortakalan Etnik Marketler Danışmanı Barış Tartar’ın yönetiminde hazırlanan Etnik Marketler Raporu da açıklandı ve rapor verileri Etnik Marketler Konferansı’nda tartışıldı.

450 katılımcı hedefiyle hazırlığı yapılan Perakende Geleceğe Bakıyor, gün boyu 482 katılımcı ağırlayarak geçtiğimiz senelerde olduğu gibi yine hedefinin üzerinde konuk ağırladı. Katılımcıların 38'i Avrupa Türk Etnik Pazarı'nda yer alan market, toptancı veya üretici/teknoloji firmalarından olmak üzere yurt dışından organizasyon için geldi.

Perakende Geleceğe Bakıyor, 4 ana başlıkta gerçekleştirildi. Sabah bölümünde Market Ekipman ve Teknolojileri konu başlığı, öğleden sonraki ilk bölümde ise Avrupa'da Şirket Kuruluşu konusu ele alındı. Rapor bölümlerinde ise önce Avrupa'daki Türk girişimcilerin gelişimi, mevcut durumu ve Türkiye'deki firmaların Avrupa'da izleyecekleri yol haritasını masaya yatıran Avrupa Türk Etnik Marketler Raporu'nun tartışıldığı panel gerçekleşti. Günün finalinde ise her zamanki gibi Yerel Zincirler Raporu verileri açıklandı ve bu veriler ışığında zincir market yöneticileri bir arada gündemi ve sektörün geleceğini konuştu. Gala Yemeği ise Happy Center sponsorluğunda İstanbul Boğazı'nda tekne turunda yapıldı.

Perakende Geleceğe Bakıyor'da gün boyu programın sunumu, sektörün tecrübeli yöneticilerinden Bilgi A.Ş. Genel Müdürü Orhan Ataç tarafından gerçekleştirildi. Ataç, sunum ve panellerden önce konuyla ilgili izleyicileri bilgilendirdi ve her bölüm sonrasında salondaki katılımcılarını da konunun içine katarak interaktif şekilde konuların detaylarını tekrar ele aldı.

 

Raporların ele alındığı oturumların moderasyonu, Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Özen Perakende Grup Ticaret Başkanı Erdal Tüfekçi'nin engin sektör tecrübesi ve nokta atışı yönlendirmeleriyle her zamanki gibi tüm izleyicilerin de konuyu tartıştığı şekilde gerçekleştirildi.

Market Ekipman ve Teknolojileri Konferansı’nda Biçen Genel Müdürü İhsan Biçen, Groseri Yönetim Kurulu Üyesi Levent Uğurses, Mopaş Yönetim Kurulu Üyesi Murat Narman ve Özhan Genel Müdürü İbrahim Özhan sektörün gelecek vizyonuna ışık tutacak uygulamaları katılımcılarla paylaştı.

ATİAD Başkanı Aziz Sarıyer, Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da girişimcilik fırsatlarıyla ilgili merak edilen tüm konularda önemli bilgiler aktardı.

Avrupa Türk Etnik Marketleri Raporu'nun verileri bu pazarla ilgili merak edilenleri Matvarlden CEO’su Muhittin Taylı, PLAT Yönetim Kurulu Başkanı İmer Özer, Happy Center Genel Müdürü Yavuz Altun, Tügider Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Manav ve Ortakalan Etnik Pazar Danışmanı Barış Tartar bir arada değerlendirdi.

 

Türkiye Yerel Zincirler Raporu verilerinin ele alındığı ve sektör gündeminin konuşulduğu panelde Çelikkayalar AVM Genel Müdürü Ali Kaya, Özhan Marketler Zinciri Genel Müdürü İbrahim Özhan, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel ve Yunus Marketler Zinciri Genel Müdürü Fatih Ayhan değerlendirmelerini katılımcılarla paylaştı.

 

Perakende Geleceğe Bakıyor’da her biri perakendenin gelişimi adına son derece önemli katkılar sunmuş sektörel iletişim kuruluşlarının desteğiyle ortak gelişim ve güç birliği adına fark yaratan önemli bir adım da atıldı. Pin Grup Kurucusu Ergün Güler, raporların ele alındığı oturumlar sonrasında değerlendirmelerini konuklarla paylaşırken Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel de panel bölümünde sektörün geçmişten bugüne gelişimine dair tecrübesini ve öngörülerini paylaştı. Sektörel iletişimin bir diğer köklü mecrası Perakende Çağı da konferansa medya sponsoru olarak destek verdi.

Perakende Geleceğe Bakıyor’a yerel zincirlerin çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu ve bölge PERDER'leri üyelerine özel davetlerle destek sağladı.

Ayrıca sektörün önde gelen perakende markalarından Onur Market, Türkiye Yerel Zincirler Raporu'nu geçen sene olduğu gibi özel sponsor olarak destekledi. Yerel/yerli perakendenin bir diğer önemli firması Happy Center da yurt dışından gelen sektör temsilcilerini 1 Ekim akşamı lojistik merkezinde ağırladı ve 2 Ekim akşamı organizasyon katılımcılarına özel olarak İstanbul Boğazı'nda tekne gezisi gerçekleştirdi.

Ilık ve son derece keyifli bir İstanbul akşamında Perakende Geleceğe Bakıyor katılımcıları, yoğun geçen programın ardından dinlendiler ve birlikte yenilen akşam yemeğinde gün boyunca konuşulan önemli konuları değerlendirdiler.

 

 

05.10.2018
İlgili Ögeler
ORTAKALAN
Paylaşın